Zvracení nejčastěji vyvolávají virová onemocnění či sníte-li  špatně upravené  či nevhodně  skladované jídlo.

Zvracíte-li je nutné podávat tekutiny, ale po lžičkách !!! – např. 5 lžiček každých 5 minut…..  tekutiny  podávejte  nejlépe chlazené, uklidňuje to žaludek. Např. chlazený černý čaj nebo  si udělejte domácí rehydratační (zavodňovací) tekutinu:

 Do 1litru vody přidejte 1lžičku soli, 3 lžíce cukru a vymačkejte šťávu z jednoho pomeranče.

Ustane-li zvracení vyčkejte 3-4 hodiny než začnete zkoušet potravu, ale určitě pořád podávejte tekutiny po lžičkách!!!!!

Můžete  zkusit –  piškoty, rohlík či loupané jablko , banán, vařené brambory, vařená mrkev………….pokud již nezvracíte, je dobré nasadit např. TASECTAN DUO – bere se 1tabletka po 6hodinách, obsahuje probiotika a látku, která chrání střevní sliznici (přípravek je volně prodejný v lékárně)

Při zvracení a průjmu je nutné doplňovat tekutiny!!! Někteří pacienti si myslí, že když nebudou pít, že se průjem zlepší…..ale to je omyl….dojde k odvodnění a člověku je hůř…..proto je nutné i přes průjem PÍT!!!!! A pokud člověk zvrací, tak pít jen po lžičkách…..a počkat…..

Obecně, pokud se stav do 12hod. nelepší,  zhoršuje-li se bolest břicha, zvracení pokračuje, břicho je tvrdé bolestivé….nutné kontaktovat chirurgické oddělení nemocnice