Máte cukrovku 2.typu. Cukrovka nebolí, ale zvýšený cukr v krvi Vám pomalu, ale jistě poškozuje cévy v srdci, ledvinách, oku…….zkrátka všude….. a pak se pocítí následky (infarkt, dialýza, poškození zraku)

Z Vaší strany je nutné:

  1. Zvýšit pohyb ……..cokoliv se počítá, třeba i rychlejší 30minutová chůze, kolo, rotoped
  2. Omezit sladké, kde se dá……buchty, cukr do kafe (ale nedoporučuji žádná sladidla!!)
  3. Omezit i tučné……omezit párky, salámy, uzeniny, smetanové sýry……
  4. Omezit alkohol

Vhodná je zelenina, obsahuje méně cuku….

Ovoce můžete, ale to je dost sladké, takže mírou je to, co se vejde do Vaší dlaně (tzn.jedno jablko denně nebo místo toho např.hrst hroznů)….ale hodně ovoce = hodně cukru

Kontroly u mě probíhají jednou za 3 měsíce. Je nutné vždy přijít nalačno, kvůli odběru krve

A někdy je nutné vzít s sebou i moč (to Vám řekne sestřička). Pak Vám  1xročně dám žádanku k očnímu lékaři a 1xročně uděláme kontrolní EKG.

Pokud budete mít zájem kontrolovat si cukr i mimo tyto pravidelné kontroly, stačí říct, můžu Vám napsat poukaz na glukometr (to je přístroj, kterým se cukr měří). K tomu budete potřebovat i proužky, které se dávají do přístroje a pak taky malé jehličky. Poukaz si vyzvednete v prodejně zdravotních potřeb nebo i v lékárně…….

U zdravého člověka je normální hodnota cukru v krvi do 5,5mmol/l nalačno

Můžete se zkusit měřit ráno před jídlem – cukr by měl být do hodnoty 6mmol/l

Nebo je možné změřit se dvě hodiny po jídle – to by měl být cukr pod hodnotu 7,5 mmol/l (pokud je vyšší, tak bylo jídlo moc bohaté na cukry, nebo jste toho snědl hodně)……..

Doporučuji internetové stránky https://mujdiabetes.cz

NÁVOD na samoměření

Postačí, pokud si kontrolu uděláte 2x do týdne. Pokud si nebudete vědět rady, klidně vezměte přístroj s sebou do ordinace a my Vám poradíme.

1.před odběrem krve z prstu si umyjte ruce mýdlem a důkladně osušte. Nepoužívejte dezinfekci, ta by mohla zkreslit výsledek. Postačí jen voda a mýdlo

2.proužek se zasune do glukometru, přístroj se sám spustí a je připravený k měření

3. píchněte se do prstu

Takto by měly vypadat hodnoty:

Glykémie nalačno nám ukazuje hodnoty cukru v krvi po 8 hodinách bez příjmu potravy (tzn.většinou ráno po probuzení….tedy pokud nejste nočním návštěvníkem ledničky 😊)

 Při léčené cukrovce

Glykémie po jídle, tzv. postprandiální (PPG), nám ukazuje, jak se organismus diabetika vyrovnal s příjmem jídla: měří se 2 hodiny po jídle tzn. 2hod po svačině, obědě či večeři